نقشه هوایی و ترسیمی

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. نقشه هوایی و ترسیمی

نقشه هوایی چیست؟

برای انجام برخی بررسی های ملک در منطقه و همسایگی هایی که واقع است، نیاز به تهیه نقشه هوایی است. این نقشه ها عموما به صورت ماهواره ای و در مواردی به وسیله هواپیماهای مخصوص نقشه برداری تهیه می شود. اگر علاقمند هستید که اطلاعات بیشتری درباری موضوع کسب کنید یا در پروسه های اداری خود به آن نیاز پیدا کردید، این نوشته را دنبال کنید تا اطلاعات مناسبی از نحوه تهیه آن بدست آورید.

اهمیت نقشه های هوایی چیست؟

هر نقشه ای که با استفاده از روش های هوایی (مانند ماهواره، هواپیما یا هلی کوپتر نقشه برداری) تهیه شود نقشه هوایی گویند. این مدل نقشه برداری به طور کلی به منظور نشان دادن پهنه وسیعی از زمین مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر، عموما در یک چنین نقشه ای شاهد منطقه ای بزرگتر از یک ملک و همسایگی های دیوار به دیوار آن هستیم؛ در حالی که در نقشه هایی مانند نقشه UTM، امکان مشاهده همسایگی های دورتر و چینش املاک منطقه وجود ندارد. بنابراین به عنوان یک دسته بندی غیر رسمی، می توان گفت هر نقشه ای که در مقیاس ۱/۲۰۰۰ و بالاتر تهیه شود در دسته بندی نقشه هوایی قرار خواهد داشت.

این نوع از نقشه برداری امکان این را به مشاهده گر می دهد که بافت منطقه، خیابان کشی، پراکندگی املاک و امکانات فیزیکی در یک منطقه و … را مورد بررسی قرار دهد. مواردی که مربوط به بررسی منطقه ای و بیش از یک ملک است. البته در مواردی برای نشان دادن محل یک ملک در بافت بزرگتر منطقه، ابتدا تهیه نقشه UTM صورت می گیرد و سپس با تهیه نقشه هوایی، ملک مورد نظر بر روی آن جانمایی می شود. لازم به ذکر است عموما نقشه های UTM در استاندارد مقیاس ۱/۵۰۰ تهیه می گردند که توجه به این نکته در جانمایی آن بر نقشه هوایی که عموما ۱/۲۰۰۰ هستند قابل اهمیت است.

شبکه های اجتماعی

WhatsApp
Instagram
Google
Telegram
YouTube
RSS

اشتراک گذاری

فهرست